Toulcův dvůr 06/2024

TOULCŮV DVŮR-Co se děje na kompostu?

Ve středu 26.6.2024 jsme ze školky vyrazili na výlet do Toulcova dvora.  V areálu Toulcova dvora nás čekal naučný workshop, díky kterému se děti dozvěděly, co je to kompost, co do něj patří a nepatří, jací živočichové v kompostu žijí a co díky kompostování vzniká.
Naučný program byl doprovázen pohybovými aktivitami, které navazovaly na vzdělávací části ( Na stonožku, Na Mnohonožku, Hmyz, zvířátka v kompostu). Děti využily všechny svoje smysly-prolézaly tmavým tunelem, jako krtci, osahaly a ovoněly různé přírodniny a pozorovaly, jak se kompost hemží různými zvířecími pomocníky, kteří pak vytváří hlínu.
Nakonec mohly děti v hlíně hledat různý hmyz, který kompost vytváří a o kterém se během předešlých aktivit dozvěděly. Prozkoumaly kompost i svou rukou. Našly žížaly, stínky, mnohonožky, pavouky i  stonožky. Protože všichni věděly od lektorky co mají čekat, jak je tento hmyz prospěšný a že nám při opatrné manipulaci nic neudělá, tak se nikdo nebál a všechny děti opatrně a trpělivě zkoumaly hlínu vysypanou na podložce.
Pozorování malých živočichů jsme cestou přes areál doplnili pozorováním prasátek, hus, slepic a dalších domácích zvířat.

Děti i učitelé zhodnotily výlet kladně. Rozloučily jsme se tím, že si každý dal kamínek na plakát kompostu tam, kde by chtěl jako hmyz nebo zvířátko bydlet. (Nahoru, dolů, na list, v jablíčko atd..)

• Děti si vybudovaly vztah  k drobným bezobratlým živočichům žijícím v kompostu.
  • Porozuměly významu drobných bezobratlých živočichů pro kvalitu kompostu.

Tento výlet a program byl realizován díky projektu „Svět v kostce“.
V rámci Programu celoměstské podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2024 byl MŠ Atomík poskytnut grant na projekt Svět v kostce. Číslo smlouvy DOT/61/05/016676/2024. Cílem projektu Svět v kostce je využít nové formy a metody výuky pro děti. Zaměřit se v rámci aktivit na rozvoj finanční gramotnosti, wellbeingu a kritického myšlení. Zajištění součinnosti MŠ Atomík a přenosu zkušeností v rámci sítě společnosti Firemní školky, s.r.o. a dalších mateřských škol v Praze.

Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.